Felietony

Z założenia dość niechętnie w tym miejscu zajmujemy się wielką polityką, ale w tym przypadku, kiedy sprawa dotyczy także naszego powiatu byłaby to ucieczka. I ten dylemat pokazuje jak szybko polityka znalazła się w szkole. Kiedyś piękne założenie, że świadomie staramy się nie wciągać szkół i przedszkoli do bieżącej polityki, było dobre, ale nie wytrzymało bieżącej próby. Mogę o tym mówić, bowiem jako działacz nauczycielskiej Solidarności prowadziliśmy wiele akcji protestacyjnych, ale zawsze z oczywistym założeniem "wyłączmy dzieci". Tak robiła "Solidarność". ZNP prawie nigdy nie strajkowało, a już szczególnie jak rządziło SLD, czy pokrewne koalicje (PO-PSL). Uogólniam, bowiem nie ma potrzeby szczegółowo analizować i opisywać zachowania ZNP. Ich związek z SLD (a potem PSL-SLD) jest dla wszystkich, chyba nawet przedszkolaków oczywisty.

Początek kwietnia, chociaż chłodny pozwala cieszyć się początkami wiosny i zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Tradycją naszego powiatu jest również to, że w tych dniach od wielu lat zbieraliśmy się pod Krzyżem Milenijnym w Powiatowym Ogrodzie Pamięci Narodowej w Ropczycach-Witkowicach na Mszy Świętej, by modlić się w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz tragedii Smoleńskiej. I tak też chcemy zrobić w tym roku, ale z małą zmianą. Nie będzie Mszy Świętej, tylko modlitwa za ich wieczne odpoczywanie i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Przypomnijmy, że tu pod tym Krzyżem, na cokole którego mamy tablicę z brązu Katynia i Smoleńska, nad którą znajduje się piękny wizerunek Matki Bożej Katyńskiej mamy także w fundamencie Krzyża złożoną ziemię pobraną z tych miejsc tak mocno naznaczonych polską krwią. Tak więc 10 kwietnia (środa) o godz. 17.00 zbieramy się pod tym wysokim 21 metrowym Krzyżem, by modlić się za tych znanych z nazwiska oraz za tych wszystkich dla nas bezimiennych, których krew i męczeństwo stanowi istotne źródło naszej Wolności, a która pozwala nam z optymizmem patrzeć na przyszłość naszych potomnych. Tak więc zapraszamy wszystkich, którzy nawet w środku tygodnia, mimo wielości swoich obowiązków zechcą się przyłączyć do  wspólnej modlitwy, by w sposób symboliczny oddać należną cześć tym, którym przyszło zapłacić tak wysoką cenę za Polskę.

Stanisław Wójciak  

Chciałbym tradycyjnie podziękować za udział w naszej marcowej sondzie dotyczącej obchodów "Dnia Żołnierzy Wyklętych" w naszym powiecie. W tym pytaniu chodziło nam o to, czy nie należałoby skoordynować tych obchodów, tak by nie nakładały się terminami i równocześnie zapewnić im wspólną promocję. Wyniki sondy są następujące: 13 % opowiedziało się za wspólnymi obchodami, 4 % za jedną uroczystością powiatową, 82 % nie ma zdania w tej sprawie. Do tego należy dołożyć "głosy" tych, którzy osobiście zgłaszają do naszej redakcji i sugestie, aby w przyszłości spróbować skoordynować obchody "Dnia Żołnierzy Wyklętych" na poziomie naszego powiatu. Na pewno w przyszłym roku podejmiemy taką próbę "zbudowania kalendarza obchodów". Z jakim skutkiem to zobaczymy.

Dziękuję za udział w lutowej sondzie, w której pytaliśmy o składkę "na paczkę" dla byłego Marszałka Województwa Podkarpackiego - "Honorowego Obywatela Ropczyc" p. Mirosława Karapyty. Wyniki głosowania pozwolą nam zadysponować tym szybko rosnącym kapitałem. W miesiącu marcu chcemy zapytać o Waszą ocenę sposobu świętowania "Dnia Żołnierzy Wyklętych" w naszym środowisku. Zwracam uwagę, że dotychczas (i tak było w tym roku) Ropczyce, Sędziszów a także Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej i ościenne gminy np. Wielopole Skrzyńskie organizowały te obchody oddzielnie. Wydaje się, że gdyby skoordynować kalendarz tych imprez oraz zapewnić im wspólną promocję moglibyśmy uniknąć wrażenia przypadkowości, a także ułatwić udział wszystkim zainteresowanym. Sprawa na pewno warta zainteresowania, choć stworzenie takiego kalendarza obchodów z wielu powodów może być trudne. Dobrze by było mieć także waszą opinię w tej sprawie, co pozwoliłoby przekonać poszczególne władze do takiego działania. Dlatego w tej sondzie chcemy Was zapytać: Czy jesteście za wspólnym świętowaniem Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ? Czy powinno zostać tak jak dotychczas, że każdy świętuje osobno? W odpowiedzi na te pytania może okazać się pomocne zwiedzenie wystawy "Winniśmy im Pamięć" poświęconej "Żołnierzom Wyklętym", która została otwarta w dniu 4 marca w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej. To zapraszamy do głosowania i życzymy pełni wiosny w miesiącu marcu.

Ostanie dwie sondy, w których pytaliśmy o ocenę dekoracji świetlnych oraz "na ile godnie obchodzono 100-lecie Niepodległości" szczególnie uwidoczniły problem, który w Redakcji TP nazywamy działalnością "troli BB", czyli troli Bardzo Brzydkich. Brzydkich, bo nie pozwalają na poznawanie w miarę obiektywnie opinii publicznej na temat danego pytania. Doszliśmy do wniosku, że w tej sytuacji musimy częściowo zmienić formułę sondy,co powinno utrudnić "działania troli BB". No i zobaczymy, na ile ograniczymy owe szkodliwości, na ile będziemy mogli kontynuować nasze pytania i zapraszać do udziału w głosowaniu. W miesiącu lutym chcemy się zapytać: Czy mimo odebrania p. Mirosławowi Karapycie tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Ropczyce" powinniśmy kontynuować naszą składkę na "paczkę dla byłego Marszałka Województwa Podkarpackiego", działacza PSL - Mirosława Karapyty?  Odpowiedzi: a. TAK (czujemy się dalej zobowiązani), b. NIE (już nie jest "Honorowym Obywatelem"), c. Zapominamy o sprawie tego "Honorowego" i kilku innych podobnych.

Zagłosuj!

Jak oceniasz wartość zamieszczanych treści, wygląd, oraz funkcjonalność stron internetowych poszczególnych Gmin naszego powiatu?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Kalendarium powiatowe

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

22.04.2019 - 29.04.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp:

ul. Rynek 26

tel. (17) 22-16-643

 

 

Pogoda