Felietony

Fala czerwcowych upałów zapewne wpływa na poziom emocji życia publicznego, zarówno na poziomie powiatu jak i kraju. To pewnie dobrze, bo po wyborach do Parlamentu Europejskiego i przed czekającymi nas po wakacjach wyborami do Sejmu i Senatu należy się chwila odpoczynku. Lato sprzyja organizacji wszelkiego rodzaju imprez plenerowych, których mamy prawdziwe mnóstwo, także w naszym regionie. Po pierwsze zachodzi obawa, że już niedługo będą prowadzone łapanki na "chętnych uczestników" tych imprez lub zbliżymy się do ideału - jedna impreza i jeden uczestnik. Po drugie niektóre z tych imprez powinny wzbudzić nasze zainteresowanie: kto to robi, za jakie pieniądze i czemu to ma służyć?

Na naszym powiatowym rynku prasy mamy tylko jeden "tytuł" co wielu przypomina dawne czasy (słusznie minione PRL-u). Dlatego pierwsza strona z ostatniego numeru, który ozdobiło zdjęcie "Breżniew w namiętnym pocałunku" dobrze wpisuje się w ogólny profil tego pisma. Także postać "całowana" przecież dobrze znana w środowisku, od zawsze związana z PZPR, z tej nominacji w ZNP, przez wszystkie lata wyróżniająca się w walce z "Solidarnością" i wszystkim co z tym ruchem związane. Mam prawo i obowiązek o tym mówić jako organizator nauczycielskiej "Solidarności" w roku 1980, a potem szef tego związku do roku 2010. Szczególnie haniebne było jego zachowanie w stanie wojennym i latach po nim następujących. Ale tym młodszym trzeba przypomnieć.

Cierpliwość jest pięknie nagradzana to i mamy nareszcie piękną majową pogodę. A to powinno nas  zachęcać do lżejszych tematów, nawet w takim felietoniku. A tu brak powodów do radości. Na nagrzewającą się atmosferę zmagań przedwyborczych do Parlamentu Europejskiego nakładają szczególnego rodzaju ataki na Kościół. Już po kilku dniach od projekcji filmu pt. "Tylko nie mów nikomu" ci najbardziej rozgorączkowani politycznie (po stronie "komuny") publikują swoje badania, według których na pewno wygrają. To takie smutne. Niewątpliwe kłopoty Kościoła traktowane są jako broń do wykorzystania w walce o władze polityczną. To świetnie podkreśla stopień ich wyobcowania. Dla nich Polski Kościół to sprawa zupełnie obca, stojąca na ich drodze do władzy i pieniędzy.

Trole BB to w naszym przypadku trole Bardzo Brzydkie. Borykamy się z nimi głównie w naszych  Portalowych sondach. My w redakcji mamy możliwość obserwowania, jak "trole BB" starannie pilnują, żeby wyniki głosowania były odwrotne do rzeczywistości. Trole jak wiemy są generalnie dużym problemem w internecie. Wielka wartość jakim jest w internecie wolność i powszechny dostęp ujawnia także słabości ludzkie, takie jak tchórzostwo, zaburzenia psychiczne czy też zwykła ludzka głupota. Na to nakładają się działania możnych-zainteresowanych, którzy zlecają fałszowanie wyników. Niestety identyfikacja "autora troli" jest trudna i wymaga nakładów finansowych, ale jest możliwa i coraz bliżej jesteśmy decyzji o tym, by anonimowe inicjały BB (bardzo brzydkie) zastąpić imieniem i nazwiskiem.

Pogoda słabo wpisała się w tegoroczny długi weekend 1-3 majowy. Co zwraca uwagę to to, że coraz liczniej z okazji tego święta przed domami i na domach pojawiają się flagi biało-czerwone. Ulice oraz budynki publiczne tradycyjnie udekorowane. No właśnie nie do końca tradycyjnie, szczególnie w przypadku Ropczyc. Nie trzeba głęboko szukać w pamięci żeby przypomnieć sobie, że akurat w Ropczycach (z wiadomych powodów) ulice dekorowane były również na zielono flagami PSL. To była taka większa kombinacja, że 3-go Maja to także święto strażaków, a że to PSL, no to i te flagi. Coś jeszcze z tego zostało, bo w zapowiedziach Mszy Świętych z okazji 3-go Maja zapowiedziana jest także intencja za strażaków. Modlić się dobra rzecz, ale czy koniecznie łącząc to w takim dniu i z takim świętem? Inna taka symboliczna rzecz w przypadku Ropczyc (przepraszam, że pozwolę sobie o tym pamiętać), to jest to, że w czasach PRL-u marsze 1-majowe odbywały się z Rynku na stadion. Tak się złożyło, że obecnie przemarsz zaplanowano w odwrotnym kierunku. Myślę, że to dobrze, że pokazuje jakąś zmianę. Ale czy jest to jedyna zmiana w przypadku Ropczyc? Z takim poważnym pytaniem chciałem Was pozostawić na ten czas chłodnego i deszczowego weekendu.

Pozdrawiam  
SW 

Zagłosuj!

Czy skład osobowy Komisji Wyborczej w której Pan/i głosował/a budził zaufanie (nie budził zastrzeżeń) co do rzetelności ustalenia wyników głosowania?  

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

10.06.2019 - 17.06.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Grunwaldzka 1

tel. (17) 22-18-248

 

 

Pogoda