Z założenia dość niechętnie w tym miejscu zajmujemy się wielką polityką, ale w tym przypadku, kiedy sprawa dotyczy także naszego powiatu byłaby to ucieczka. I ten dylemat pokazuje jak szybko polityka znalazła się w szkole. Kiedyś piękne założenie, że świadomie staramy się nie wciągać szkół i przedszkoli do bieżącej polityki, było dobre, ale nie wytrzymało bieżącej próby. Mogę o tym mówić, bowiem jako działacz nauczycielskiej Solidarności prowadziliśmy wiele akcji protestacyjnych, ale zawsze z oczywistym założeniem "wyłączmy dzieci". Tak robiła "Solidarność". ZNP prawie nigdy nie strajkowało, a już szczególnie jak rządziło SLD, czy pokrewne koalicje (PO-PSL). Uogólniam, bowiem nie ma potrzeby szczegółowo analizować i opisywać zachowania ZNP. Ich związek z SLD (a potem PSL-SLD) jest dla wszystkich, chyba nawet przedszkolaków oczywisty.

Muszę to podkreślić, że dla mnie jak i wszystkich z Solidarności, było oczywiste, że związkowe protesty nie powinny odbywać się kosztem dzieci. Dlatego z niemałym zdziwieniem stwierdziłem, że tym razem ZNP świadomie bierze dzieci jako "zakładników". Jakoś im nie wyszło z egzaminami w Gimnazjach, ale znane są pomysły zablokowania matur. Ja nawet chciałem podpowiedzieć moim kolegom i koleżankom z ZNP, że kolejnym ich krokiem zapewniającym skuteczność prowadzonych przez nich działań politycznych, chyba powinno być "odmowa wydania rodzicom dzieci z przedszkoli". W takiej sytuacji rząd na pewno się ugnie, a premier Mateusz Morawiecki to może nawet uklęknie przed Sławomirem Broniarzem. Próbując sobie wyobrazić ten wymarzony przez totalną opozycję obrazek, dobrze jest odnieś to do własnego terenu. Otóż w skali naszego powiatu: w Ropczycach szkoły średnie nie strajkują, a strajkują podstawówki i przedszkola. Dla porównania Sędziszów: na 19 placówek prowadzonych przez Gminę strajkowały 3 placówki, Iwierzyce, gdzie nikt nie strajkował i sąsiednie Wielopole Skrzyńskie, gdzie strajkowały wszystkie szkoły. To dość konkretna sytuacja, pozwalająca nam ocenić co się dzieje w szkołach na terenie naszego powiatu. Mimo tego wszystkiego życzę "spokojnych egzaminów i pomyślnych wyników".


Stanisław Wójciak

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz wartość zamieszczanych treści, wygląd, oraz funkcjonalność stron internetowych poszczególnych Gmin naszego powiatu?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Kalendarium powiatowe

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

22.04.2019 - 29.04.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp:

ul. Rynek 26

tel. (17) 22-16-643

 

 

Pogoda