Delegacja Stowarzyszenia Regionalnego Ziemi Ropczycko - Sędziszowskiej w dniach od 2 do 3 grudnia 2018 roku wzięła udział w obchodach rocznicowych we Wrocławiu. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę Mszą Świętą w kościele Garnizonowym p.w. Św. Elżbiety sprawowaną w intencji Ludwika Marszałka, Stanisława Dydo, Władysława Ciska i Jana Klamuta - żołnierzy AK i WIN oraz w intencji żyjących i zmarłych polskich żołnierzy II wojny światowej i drugiej konspiracji niepodległościowej. Po Mszy Świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą wewnątrz świątyni. W poniedziałek w auli XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu przy ulicy Tęczowej 60 odbyła się Konferencja pt. "Chcieli tylko wolnej Polski". Rozpoczął ją występ Grupy Artystycznej SAFO z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Następnie zaproszeni prelegenci mieli swoje wystąpienia.

Jako pierwszy wykład pt. "Obwód ZWZ-AK Dębica kuźnią działaczy podziemia antykomunistycznego" wygłosił dr Maciej Małozięć z Katolickiego Centrum Edukacji "KANA' w Dębicy. Wojciech Trębacz z IPN we Wrocławiu podjął refleksję nt. "Działalność Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Dolnym Śląsku. Kolejny z prelegentów, którym był dr hab. Robert Klementowski - profesor Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosił wykład pt. "Podziemie w historii i pamięci". Dr n.med. Łukasz Szleszkowski z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu wygłosił wygład pt. "Polska szuka bohaterów". Ostatni z prelegentów - o. Zbigniew Kubit przedstawił pokrótce "Postać o. Andrzeja Tadeusza Deptucha - kapłana, żołnierza i więźnia systemu komunistycznego jako przykład niezłomnej postawy i wzoru na trudne czasy". Spotkanie zakończył występ uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im.Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Nawiedziliśmy także Cmentarz Osobowicki składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze na grobach tych czterech bohaterów, z których trzech pochodzi z terenu naszego powiatu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz wartość zamieszczanych treści, wygląd, oraz funkcjonalność stron internetowych poszczególnych Gmin naszego powiatu?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Kalendarium powiatowe

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

22.04.2019 - 29.04.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp:

ul. Rynek 26

tel. (17) 22-16-643

 

 

Pogoda