W niedzielę 9 września delegacja Stowarzyszenia Regionalnego Ziemi Ropczycko-Sędziszowskiej udała się do Łowczówka na Cmentarz Legionistów Polskich z okresu I wojny światowej. Na cmentarzu (nr 171) spoczywają żołnierze polegli w bitwie pod Łowczówkiem. Ta bitwa zaliczana jest do największych bitew Legionów Polskich wymienionych na Pomniku Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Cmentarz pięknie położony, na widokowym wzniesieniu (obecnie odnawiany),gdzie spoczywa 170 legionistów, w tym 4 z Ropczyc.

Ziemia z ich grobów wraz z ziemią z innej sławnej bitwy Legionów pod Mołotkowem (29.10.1914r), gdzie poległo 17 z Ropczyc oraz ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich (na obronę którego w grudniu 1914 z Ropczyc wyruszyło 146 Legionistów) ma zostać umieszczona w dniu 11 listopada br. w kapsule za odlewem Tarczy Legionów na pomniku w ropczyckim rynku. Odmówiono modlitwę i zapalono znicze.
Przypomnijmy najważniejsze fakty o bitwie pod Łowczówkiem: Walki miały miejsce w dniach 22-25 grudnia 1914 roku. W walkach austriacko-rosyjskich na linii Dunajca wzięły udział oddziały I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem płk. Kazimierza Sosnkowskiego. Zadaniem legionistów było zamknięcie luki powstałej pod naciskiem rosyjskiego natarcia na styku austriackiej III i IV armii. Brygada zadanie to wykonała, kontratakując kilkakrotnie z powodzeniem, jednak wobec załamania się linii austriackiego frontu, okrążona, musiała wywalczyć sobie drogę odwrotu.W ciężkich walkach toczonych w rejonie wsi Łowczówek (powiat tarnowski), częściowo na bagnety, poniosła znaczne straty: 128 zabitych i 242 rannych (w tym 28 oficerów). Bój pod Łowczówkiem zajął poczesne miejsce w tradycji bojowej I Brygady.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się miejscowości Stróże w powiecie gorlickim. Na cmentarzu w Stróżach spoczywa Ks. Michał Siewierski, który przez 30 lat (1943-1973) był katechetą w Ropczycach a także Rektorem i Kustoszem Sanktuarium Imienia Maryi. Zapalilśmy znicze na jego grobie i pomodliliśmy w intencji zmarłego kapłana. W najbliższym czasie planowany jest wyjazd delegacji Stowarzyszenia na Ukrainę - do Mołotkowa. To kolejne miejsce bitwy Legionistów Polskich, z którego również chcemy przywieźć garść ziemi do kapsuły. W ten sposób chcemy uczcić pamięć o legionistach w 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak powinny wyglądać obchody "Dnia Żołnierzy Wyklętych" na terenie naszego powiatu?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Kalendarium powiatowe

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

25.03.2019 - 01.04.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

Sędziszów Młp:

ul. Jana Pawła II 56

tel. (17) 22-26-718

   

 

 

 

Pogoda