Regionalna turystyka

W minioną niedzielę 24 marca grupa ropczyckich pielgrzymów wyruszyła na kolejny szlak. Tym razem nawiedziliśmy Nową Hutę, a w niej tzw. Kościół "Arka Pana". Następnie zwiedziliśmy Krakowski Rynek oraz Katedrę na Wawelu. Kulminacyjnym punktem wycieczki był udział w Misterium Męki Pańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salezjanów w Krakowie. W wyjeździe wzięło udział 50 osób.

W dniach 8-18 lutego 2019 roku odbyła się między parafialna pielgrzymka do Meksyku, w której wzięło udział ponad 30 osób, w tym w 4 kapłanów: Ks. Leopold Kordas, Ks. Tadeusz Mieleszko, Ks. Piotr Nowakiewicz i Ks. Jacek Hajduk. Głównym celem było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe. Jest to największe maryjne sanktuarium na świecie. Znajduje się w północnej części Meksyku, na niewysokiej górze Tepeyac. Bazylika została wybudowana w 1531 roku, po tym jak Matka Najświętsza objawiła się indianinowi - Juanowi Diego. W czasie 11 dniowej wyprawy pielgrzymi zwiedzili Meksyk. W stolicy Mexico City delektowali się pięknymi widokami, szczególnie w dzielnicy Dystryktu Federalnego słynącego z "pływających ogrodów" - tj. 180 metrów kanałów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Rejs statkiem po Acapulco pozwolił zobaczyć hotele w Złotej Strefie oraz posiadłości gwiazd. W miasteczku Taxo znanym z wyrobów srebra pielgrzymi podziwiali zabytkowy barokowy kościół ufundowany przez bogatego jubilera. Ciekawym widokiem była liczba taksówek i turystów przemierzających ciasne, malownicze uliczki. W Cuernavaca zwanym "Miastem Wiecznej Wiosny" zwiedzili pałac Cortesa, a także mieli okazję zobaczyć wulkan Popocatepetl. Stare powiedzenie mówi, że jeśli się go zobaczy, to na pewno wróci się jeszcze do Meksyku.

W minioną sobotę 2-go lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego zwane popularnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej w prawie 70 osobowej grupie udaliśmy się do Kielanówki, aby podziwiać niezwykłą szopkę Bożonarodzeniową. Od 18 lat tworzy ją Pan Augustyn Inglot. Na początku miała zaledwie 3 metry długości. Dziś może się poszczycić 20 metrami.Na tej przestrzeni zmieścił się cały świat. Malutkiemu Jezusowi w żłóbku hołd oddają pastuszkowie i Trzej Królowie. Jest rzymskie Koloseum, Bazylika Św. Piotra, egipska pustynia. A do tego występuje tu ponad setka mechanicznych postaci i każdy element robi wrażenie. Ze studni płynie woda, piła tnie drzewo, a gospodyni ubija masło w maselnicy. Pokazuje biblijne sceny, ale też jak wyglądała dawna wieś. Jest pokazane miasto Rzeszów, a zwłaszcza ratusz, studnia i nowy most na Wisłoce oraz port lotniczy w Jasionce. Szopka w kościele parafialnym pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej szopka zajmuje cały główny ołtarz i boczny ołtarz. Ksiądz odprawia Mszę Świętą w samym środku szopki. Prace nad montażem szopki trwają dwa tygodnie. Do Kielanówki ściągają rodziny z całej Polski. Szopkę można podziwiać co roku od 24 grudnia do 2 lutego. 

Młodzież z Zespołu Szkół im. Ks. dra Jana Zwierza aktywnie uczestniczyła w projekcie finansowanym ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Czyn Legionowy Powiatu Ropczyckiego” oraz inicjatywie „My pamiętamy o naszych bohaterach” realizowanego w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019” dofinansowanego ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Nauczycielka historii z ZS mgr Janina Słodyczka od lat realizuje ścieżki edukacyjne: patriotyczną i regionalną w ramach nauczania historii, co zostało wykorzystane do realizacji w/w projektów. Projekty przygotował i wdrożył w życie Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju „SOLID” w Ropczycach pan mgr Stanisław Wójciak – emerytowany nauczyciel ZS. W Zespole Szkół dnia 12 grudnia 2018 roku odbyły się lekcje otwarte, w których uczestniczyli przedstawiciele Fundacji Rozwoju „SOLID”: Pan Stanisław Wójciak,Pan Mateusz Kura i Pan Mariusz Draus. Uczniowie wysłuchali wykładu, obejrzeli film i rozwiązali quiz historyczny dotyczący wiedzy o Legionach Polskich. Ci uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą w nagrodę pojechali na wycieczkę,a wszyscy pozostali otrzymali pamiątkowy kubek i smycz na klucze z nadrukiem:„1918-2018 100-lecie Niepodległości Polski”.

W dniach 18-19.12.2018 r odbyła się wycieczka edukacyjna zorganizowana przez Fundację Rozwoju "SOLID" w Ropczycach w ramach realizacji projektu Ministerstwa Obrony Narodowej pn."Czyn Legionowy Powiatu Ropczyckiego". Wzięło w niej udział 30 osób. Grupę tworzyli pracownicy Fundacji, uczniowie szkół średnich z terenu powiatu, którzy uzyskali największą liczbę punktów w "Quizie historycznym" popularyzującym wiedzę o Legionach oraz nauczyciele i osoby aktywne przy realizacji projektu. Nawiedziliśmy Cmentarz nr 171 w Łowczówku zwany także Cmentarzem Legionistów Legionistów Polskich. Jest to miejsce uświęcone krwią Żołnierzy Polskich poległych na tutejszych wzgórzach w roku 1914 w walkach o wolność i byt Narodu Polskiego. Jest zabytkiem państwowym. Zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę. Z Łowczówka udaliśmy się do Krakowa. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie oraz Sarkofag Józefa Piłsudskiego i Grób Pary Prezydenckiej w Kaplicy Srebrnych Dzwonów.

Zagłosuj!

Jak oceniasz wartość zamieszczanych treści, wygląd, oraz funkcjonalność stron internetowych poszczególnych Gmin naszego powiatu?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Kalendarium powiatowe

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

22.04.2019 - 29.04.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp:

ul. Rynek 26

tel. (17) 22-16-643

 

 

Pogoda