Regionalna turystyka

W czwartek 30-go maja odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka ropczyckich emerytów otwierająca sezon turystyczny 2019. Trasa wycieczki poprowadziła na kielecczyznę. Zwiedzaliśmy Wiślicę, Młodzawy Małe i Busko Zdrój. Wiślica to jedno z najmniejszych miasteczek w Polsce liczące nieco ponad 400 mieszkańców. Położone jest w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie Wiślica uzyskała w 1326 roku, a utraciła w 1870. Status miasta odzyskała 1 stycznia 2018 roku. W Wiślicy zwiedzamy Bazylikę Kolegiacką p.w. Narodzenia NMP. Jest to gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Od 8 września 2005 roku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej. Wiślicka Bazylika jest wpisana na listę pomników historii. Na ołtarzu umieszczony jest posąg Madonny Łokietkowej z ok. 1300 roku. Według tradycji przed posągiem modlił się o zjednoczenie kraju ukrywający się w Wiślicy Władysław Łokietek.

1 maja wybraliśmy się na kolejny pielgrzymkowy szlak. Tym razem pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Żywca. Kalwaria Zebrzydowska to obok Częstochowy najbardziej znane polskie sanktuarium. Od początku związana była z Bernardynami, których w 1604 roku sprowadził Mikołaj Zebrzydowski. To on postanowił ufundować pierwszą na ziemiach polskich kalwarię, wzorowaną na jerozolimskiej. Rozmieszczenie kaplic, uwzględniające naturalne ukształtowanie krajobrazu zaplanował Ks. Feliks Żebrowski. Cała kalwaria zajmuje powierzchnię 6 km kw. Na tym obszarze wznosi się ponad 40 różnych budowli składających się na tzw. Dróżki Pana Jezusa (28 stacji) i Dróżki Matki Bożej (22 stacje).

W minioną niedzielę 24 marca grupa ropczyckich pielgrzymów wyruszyła na kolejny szlak. Tym razem nawiedziliśmy Nową Hutę, a w niej tzw. Kościół "Arka Pana". Następnie zwiedziliśmy Krakowski Rynek oraz Katedrę na Wawelu. Kulminacyjnym punktem wycieczki był udział w Misterium Męki Pańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salezjanów w Krakowie. W wyjeździe wzięło udział 50 osób.

Autor: M.K.

W dniach 8-18 lutego 2019 roku odbyła się między parafialna pielgrzymka do Meksyku, w której wzięło udział ponad 30 osób, w tym w 4 kapłanów: Ks. Leopold Kordas, Ks. Tadeusz Mieleszko, Ks. Piotr Nowakiewicz i Ks. Jacek Hajduk. Głównym celem było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe. Jest to największe maryjne sanktuarium na świecie. Znajduje się w północnej części Meksyku, na niewysokiej górze Tepeyac. Bazylika została wybudowana w 1531 roku, po tym jak Matka Najświętsza objawiła się indianinowi - Juanowi Diego. W czasie 11 dniowej wyprawy pielgrzymi zwiedzili Meksyk. W stolicy Mexico City delektowali się pięknymi widokami, szczególnie w dzielnicy Dystryktu Federalnego słynącego z "pływających ogrodów" - tj. 180 metrów kanałów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Rejs statkiem po Acapulco pozwolił zobaczyć hotele w Złotej Strefie oraz posiadłości gwiazd. W miasteczku Taxo znanym z wyrobów srebra pielgrzymi podziwiali zabytkowy barokowy kościół ufundowany przez bogatego jubilera. Ciekawym widokiem była liczba taksówek i turystów przemierzających ciasne, malownicze uliczki. W Cuernavaca zwanym "Miastem Wiecznej Wiosny" zwiedzili pałac Cortesa, a także mieli okazję zobaczyć wulkan Popocatepetl. Stare powiedzenie mówi, że jeśli się go zobaczy, to na pewno wróci się jeszcze do Meksyku.

W minioną sobotę 2-go lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego zwane popularnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej w prawie 70 osobowej grupie udaliśmy się do Kielanówki, aby podziwiać niezwykłą szopkę Bożonarodzeniową. Od 18 lat tworzy ją Pan Augustyn Inglot. Na początku miała zaledwie 3 metry długości. Dziś może się poszczycić 20 metrami.Na tej przestrzeni zmieścił się cały świat. Malutkiemu Jezusowi w żłóbku hołd oddają pastuszkowie i Trzej Królowie. Jest rzymskie Koloseum, Bazylika Św. Piotra, egipska pustynia. A do tego występuje tu ponad setka mechanicznych postaci i każdy element robi wrażenie. Ze studni płynie woda, piła tnie drzewo, a gospodyni ubija masło w maselnicy. Pokazuje biblijne sceny, ale też jak wyglądała dawna wieś. Jest pokazane miasto Rzeszów, a zwłaszcza ratusz, studnia i nowy most na Wisłoce oraz port lotniczy w Jasionce. Szopka w kościele parafialnym pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej szopka zajmuje cały główny ołtarz i boczny ołtarz. Ksiądz odprawia Mszę Świętą w samym środku szopki. Prace nad montażem szopki trwają dwa tygodnie. Do Kielanówki ściągają rodziny z całej Polski. Szopkę można podziwiać co roku od 24 grudnia do 2 lutego. 

Zagłosuj!

Czy skład osobowy Komisji Wyborczej w której Pan/i głosował/a budził zaufanie (nie budził zastrzeżeń) co do rzetelności ustalenia wyników głosowania?  

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

10.06.2019 - 17.06.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Grunwaldzka 1

tel. (17) 22-18-248

 

 

Pogoda