Regionalna turystyka

W minioną niedzielę 11 sierpnia w 50 osobowej grupie wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem "wędrowaliśmy" po ziemi świętokrzyskiej. Rozpoczęliśmy od Wiślicy, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Bazylice Kolegiackiej - Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej. Wiślica to niewielkie miasteczko województwa świętokrzyskiego. Prawa miejskie uzyskała w 1326 roku, utraciła je w 1870 roku. Status miasta odzyskała z dniem 1 stycznia 2018, stając się ludnościowo najmniejszym miastem Polski z 503 mieszkańcami, wypierając dotychczasowe Wyśmierzyce (920 mieszkańców w 2016 roku) o 45%.1 stycznia 2019, pobliski Opatowiec odzyskując prawa miejskie stał się najmniejszym miastem Polski z 338 mieszkańcami, wypierając Wiślicę po zaledwie jednym roku posiadania tego tytułu.

W związku z prośbami kierowanymi do naszej redakcji o udostępnienie materiału VIDEO, będącego relacją z pielgrzymki rowerowej do Medjugorie , zostaje on zamieszczony na Portalu TP. Niech będzie takim przypomnieniem przed aktualnie opracowywanym materiałem VIDEO z tegorocznej pielgrzymki (2019) rzeszowskich rowerzystów Akcji Katolickiej do Aten "Śladami Apostoła Św. Pawła".

Wakacje to czas urlopów, pielgrzymek, wycieczek. Ruch turystyczny w tych letnich miesiącach jest wzmożony bardziej niż w innych okresach roku. Ludzie podróżują, pielgrzymują, wędrują po górach. Każdy chce choć na chwilę oderwać się od szarej, codziennej rzeczywistości i naładować „duchowe akumulatory”. Okazją do pobożnego przeżycia wakacyjnego czasu i nabrania duchowych sił była kolejna pielgrzymka zorganizowana przez Ks. Józefa Kulę. Przez 7 dni „wędrowaliśmy” po bośniackich i chorwackich sanktuariach maryjnych. Był to niesamowity czas. Nasi przewodnicy i piloci to księża, których cechuje duże doświadczenie i rzetelność. Ich opieka pozwoliła skupić się na modlitwie i radości, która płynęła z odwiedzania miejsc świętych. Głównym celem naszej wyprawy było Medjugorie. Kościół p.w. Św. Jakuba stanowi centrum życia sakramentalnego i modlitewnego.

Potrzeba było 13 dni, żeby ruszając z Rzeszowa 28 czerwca 2019 roku  dotrzeć do Aten w dniu 10 lipca. Wymagało to pokonania na rowerach 2200 km, średnio dziennie około 185 km, osiągając średnio dzienną prędkość około 35 km/godz. Dodatkową trudnością były wyjątkowo wysokie w tym roku temperatury, które wielokrotnie w południe przekraczały 40oC. Do pokonania takich trudności na pewno potrzebne jest dobre przygotowanie kondycyjne, ale także odpowiednio silna motywacja. Przyświecało im hasło tej pielgrzymki „Śladami Apostoła Pawła – w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”.

W piękną lipcową niedzielę wybraliśmy się na kolejny pielgrzymi szlak. Tym razem nasza trasa powiodła do Nowego i Starego Sącza oraz do Sromowców Wyżnych, gdzie odbyliśmy spływ Dunajcem. Tym razem nasza grupa była dość okazała - 95 osób (jechaliśmy na dwa autobusy). Jak zawsze pobożnie rozpoczęliśmy nasze pielgrzymowanie od Mszy Świętej w Sanktuarium Św. Rity w Nowym Sączu. Jest to pierwsze i jedyne Sanktuarium ku czci tej świętej w Polsce. Zostało erygowane 18 maja 2019 roku. W Sanktuarium znajduje się Obraz i Ołtarz Św. Rity - patronki spraw trudnych i beznadziejnych. W 2016 roku do Sanktuarium sprowadzono relikwie Św. Rity bezpośrednio z Sanktuarium w Casci we Włoszech. W maju 2017 roku na terenie Sanktuarium powstał "Ogród Różany Św. Rity". Centralne miejsce w ogrodzie zajmuje figura Św. Rity otoczona różanymi krzewami.

Zagłosuj!

Co w istotny sposób wpływa na to, jak ludzie głosują w demokratycznych wyborach w naszym regionie.

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

14.10.2019 - 21.10.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Grunwaldzka 1

tel. (17) 22-18-248

 

 

Pogoda