Młodzież z Zespołu Szkół im. Ks. dra Jana Zwierza aktywnie uczestniczyła w projekcie finansowanym ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Czyn Legionowy Powiatu Ropczyckiego” oraz inicjatywie „My pamiętamy o naszych bohaterach” realizowanego w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019” dofinansowanego ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Nauczycielka historii z ZS mgr Janina Słodyczka od lat realizuje ścieżki edukacyjne: patriotyczną i regionalną w ramach nauczania historii, co zostało wykorzystane do realizacji w/w projektów. Projekty przygotował i wdrożył w życie Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju „SOLID” w Ropczycach pan mgr Stanisław Wójciak – emerytowany nauczyciel ZS. W Zespole Szkół dnia 12 grudnia 2018 roku odbyły się lekcje otwarte, w których uczestniczyli przedstawiciele Fundacji Rozwoju „SOLID”: Pan Stanisław Wójciak,Pan Mateusz Kura i Pan Mariusz Draus. Uczniowie wysłuchali wykładu, obejrzeli film i rozwiązali quiz historyczny dotyczący wiedzy o Legionach Polskich. Ci uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą w nagrodę pojechali na wycieczkę,a wszyscy pozostali otrzymali pamiątkowy kubek i smycz na klucze z nadrukiem:„1918-2018 100-lecie Niepodległości Polski”.

W wycieczce zorganizowanej przez w/w Fundację i pana Stanisława Wójciaka uczestniczyła 7 – osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół im Ks. dra Jana Zwierza pod opieką p. Janiny Słodyczki . W wyjeździe oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Ks.dra Jana Zwierza uczestniczyli także uczniowie z Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach, z Zespołu Szkół Technicznych w Sędziszowie oraz młodzież ze „Strzelca” ucząca się w LO w Sędziszowie. Wycieczka edukacyjna „Małopolski Szlak Legionów” odbyła się w dniach 18-19 grudnia 2018 roku. Uczestnicy wycieczki odwiedzili miejsca związane z Legionami Józefa Piłsudskiego: *Cmentarz Legionistów w Łowczówku, gdzie leży 113 legionistów Polaków (w tym 4 z Ropczyc), 165 Austriaków i 241 Rosjan. Bitwa pod Łowczówkiem toczyła się w dniach 22-25 grudnia 1914 roku i była to najkrwawsza i największa bitwa I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego walczących po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. Brygada straciła 128 zabitych (w tym 10 oficerów) i 342 rannych (w tym 38 oficerów). Straty Rosjan to 4000 zabitych i rannych oraz 600 wziętych do niewoli. Bitwą dowodził podpułkownik Kazimierz Sosnkowski. Wykonano 6 wielkich ataków na bagnety i odparto 16 szturmów rosyjskich. Następny punkt wycieczki to Kraków, a tam wiele miejsc związanych z legionami: *Kopiec Józefa Piłsudskiego. *Cmentarz Rakowicki – kwatera legionistów. *Wawel – Krypta Srebrnych Dzwonów, a tam Sarkofag Józefa Piłsudskiego i Grób Pary Prezydenckiej Ś.P. Marii i Lecha Kaczyńskich,*Wawel – Katedra, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Muzeum Katedralne. *Oleandry – miejsce skąd wyruszyły Legiony Józefa Piłsudskiego na I wojnę światową.W drugim dniu wycieczki odwiedziliśmy Nowy Sącz – miasto w którym legioniści przebywali w grudniu 1914 roku i skąd wyruszyli na bitwę pod Łowczówkiem. W Nowym Sączu zwiedzaliśmy Skansen Galicyjski i Miasteczko Galicyjskie. W planach były jeszcze Gorlice, gdzie znajduje się Cmentarz z okresu I wojny światowej,ale zimowa aura i szybki zmierzch uniemożliwiły nam odwiedzenie tego miejsca. Wyjazd uważam za bardzo udany. Wszyscy uczestnicy wiele dowiedzieli się o legionach i miejscach z nimi związanych, podziwiali Kraków w przedświątecznej szacie oraz nawiązali nowe znajomości. Uczestnicy mieli zapewniony nocleg i wyżywienie w hotelu „Nawojka” w Krakowie, a także przejazd i bilety wstępu. Wycieczka zakończyła się planowanym powrotem do Ropczyc ok. 1730, a wszyscy jej uczestnicy zadeklarowali się na następną. Dziękujemy Panu Stanisławowi Wójciakowi za żywą lekcję historii w postaci wycieczki edukacyjnej. Oby takich więcej.

Janina Słodyczka

Fot. Mateusz Kura i Janina Słodyczka

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Czy skład osobowy Komisji Wyborczej w której Pan/i głosował/a budził zaufanie (nie budził zastrzeżeń) co do rzetelności ustalenia wyników głosowania?  

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

10.06.2019 - 17.06.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Grunwaldzka 1

tel. (17) 22-18-248

 

 

Pogoda