1 maja wybraliśmy się na kolejny pielgrzymkowy szlak. Tym razem pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Żywca. Kalwaria Zebrzydowska to obok Częstochowy najbardziej znane polskie sanktuarium. Od początku związana była z Bernardynami, których w 1604 roku sprowadził Mikołaj Zebrzydowski. To on postanowił ufundować pierwszą na ziemiach polskich kalwarię, wzorowaną na jerozolimskiej. Rozmieszczenie kaplic, uwzględniające naturalne ukształtowanie krajobrazu zaplanował Ks. Feliks Żebrowski. Cała kalwaria zajmuje powierzchnię 6 km kw. Na tym obszarze wznosi się ponad 40 różnych budowli składających się na tzw. Dróżki Pana Jezusa (28 stacji) i Dróżki Matki Bożej (22 stacje).

Pośród tych pierwszych znajdziemy między innymi: Ogrójec, Dom Annasza, Ratusz Piłata, Pałac Heroda czy słynne Gradusy wykonane na wzór Świętych Schodów, po których stąpał Pan Jezus. Na Dróżkach Matki Bożej napotkamy zaś Wieczernik czy Domek Matki Bożej. Co ciekawe, niektóre obiekty na obu dróżkach są wspólne: Kościół Ukrzyżowania, Kaplica Obnażenia i Grobu Pana Jezusa. Od końca XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej w Wielkim Tygodniu odbywają się Misteria Męki Pańskiej. Uczestniczą w nich dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Od 1612 roku na mocy decyzji papieża Pawła V za przejście Drogi Krzyżowej można zyskać odpust zupełny. Sława sanktuarium kalwaryjskiego wiąże się również z obrazem Madonny. Wizerunek jest kopią obrazu Matki Bożej z Myślenic. Przywieziono go do Kalwarii w 1641 roku. Malowidło należało do Stanisława Paszkowskiego, właściciela niedalekiej Kopytówki, który codziennie modlił się przed nim wraz z rodziną. 3 maja 1641 roku na twarzy Maryi pojawiły się krwawe łzy. O tym wydarzeniu poinformowano miejscowego proboszcza. Ten polecił, aby obraz niezwłocznie przynieść do kościoła parafialnego. Niestety, Paszkowski choć znał okolicę jak własną kieszeń, pobłądził i trafił z Maryją do Kalwarii. Był to dla niego znak, że Matka Boża Płacząca, jak czasem zaczęto nazywać wizerunek, chciała tu właśnie mieć swe miejsce. Nie od razu biskup krakowski zezwolił na kult publiczny obrazu. Nastąpiło to dopiero w 1667 roku. Wtedy też dla Matki Bożej Płaczącej przygotowano specjalną kaplicę, nad którą umieszczono słowa: „Króluje, uzdrawia, pociesza”. Kalwaryjski obraz został ukoronowany 15 sierpnia 1887 roku. W 1999 roku Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z Kalwarii udajemy się do Wadowic – miasta tak bardzo szczególnego, bo to tu urodził się Święty Jan Paweł II. Nawiedzamy Bazylikę Ofiarowania NMP, w której znajduje się chrzcielnica przy której chrzczony był papież. Udajemy się do Muzeum„Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II”. Muzeum mieści się w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II przy ulicy Kościelnej 7. Dokumentuje życie i działalność kapłańską, a także związki Jana Pawła II z Wadowicami. Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem. Pierwsze Muzeum zostało otwarte 18 maja 1984 roku. Obsługę Muzeum stanowiły Siostry Nazaretanki. Przez kolejne lata zmieniało swój kształt. Było przebudowywane. W 2007 roku podjęto decyzję o jego powiększeniu. Uroczyste otwarcie nowej ekspozycji miało miejsce 9 kwietnia 2014 roku. W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni. Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do ponad 1200 m kw. na czterech kondygnacjach, między innymi dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik. Muzeum odwiedza około 250 tysięcy turystów rocznie. Po zwiedzeniu Muzeum udajemy się, aby skosztować słynne „Papieskie Kremówki”. Jest czas na zakup pamiątek i zrobienie zdjęć.

Ostatnie miejsce, które tego dnia odwiedzamy do Muzeum Browaru Żywiec. Muzeum Browaru Żywiec zostało uruchomione 9 września 2006 roku w wykutych w skale piwnicach leżakowych żywieckiego browaru z okazji 150-lecia jego istnienia. Muzeum składa się z 18 sal o łącznej powierzchni ok. 1600 m2. Wnętrza – zaprojektowane przez zespół architektów pracowni Modulor oraz studio graficzne Pirus MTL – odwzorowują proces powstawania piwa w browarze. Wizyta rozpoczyna się w Sali Trzech Żywiołów, w której można obejrzeć składniki, z których robi się piwo oraz szczegółową makietę browaru. Kolejne sale przenoszą zwiedzających przy pomocy „wehikułu czasu” do XIX-wiecznego Żywca, gdzie można obejrzeć pracownię architektoniczną, zakład bednarski, drukarnię, sklep kolonialny czy galicyjską karczmę[2]. Kolejne sale to już XX w. Atrakcją jest np. sala w stylu art déco z kręgielnią, sale pokazujące proces tworzenia piwa od dawnych czasów po współczesne. Całość ekspozycji uatrakcyjniają multimedialne pokazy (zdjęcia, film, dźwięk, projekcja), stworzone przez agencję Ad!venture. Zwiedzanie muzeum kończy się w salach prezentujących okres socjalizmu oraz w labiryncie wypełnionym dziesiątkami zdjęć, z którego należy znaleźć wyjście. Po zwiedzaniu możliwa jest degustacja piwa w specjalnie do tego przeznaczonej sali.

Autor: M.K.

Fot. M.K.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

CZY PO WYBORACH NASTĄPI ZMIANA WE WŁADZACH SAMORZĄDOWYCH NASZEGO POWIATU

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

18.03.2024 - 25.03.2024

Sędziszów Młp

ul. Kościuszki 18a 

tel. (17) 22 26 732

 

25.03.2024 - 31.03.2024

Ropczyce

ul. Piłsudskiego 26

tel. (17) 22 12 204

 

 

Pogoda