W minioną niedzielę 11 sierpnia w 50 osobowej grupie wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem "wędrowaliśmy" po ziemi świętokrzyskiej. Rozpoczęliśmy od Wiślicy, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Bazylice Kolegiackiej - Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej. Wiślica to niewielkie miasteczko województwa świętokrzyskiego. Prawa miejskie uzyskała w 1326 roku, utraciła je w 1870 roku. Status miasta odzyskała z dniem 1 stycznia 2018, stając się ludnościowo najmniejszym miastem Polski z 503 mieszkańcami, wypierając dotychczasowe Wyśmierzyce (920 mieszkańców w 2016 roku) o 45%.1 stycznia 2019, pobliski Opatowiec odzyskując prawa miejskie stał się najmniejszym miastem Polski z 338 mieszkańcami, wypierając Wiślicę po zaledwie jednym roku posiadania tego tytułu.

Najważniejszym zabytkiem Wiślicy jest Bazylika Kolegiacka p.w. Narodzenia NMP, ufundowana w 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Wnętrze zdobią gotyckie sklepienia: krzyżowo-żebrowe i ostrołukowe, oparte na trzech filarach na środku bazyliki. Jest to najstarszy i największy kościół dwunawowy w Polsce. Od 8 września 2005 roku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej. Wiślicka Bazylika jest wpisana na listę pomników historii. Na ołtarzu umieszczony jest posąg Madonny Łokietkowej z ok. 1300 roku. Według tradycji przed posągiem modlił się o zjednoczenie kraju ukrywający się w Wiślicy Władysław Łokietek.

Następnie udaliśmy się na Ogrodów na Rozstajach w Młodzawach Małych. Jest to prywatny ogród botaniczno - ornitologiczny. Powstał w 1993 roku. Jest w ciągłej rozbudowie. Na powierzchni 1 hektara obejmuje dwa tysiące gatunków oraz kilkanaście gatunków roślin ozdobnych. Ogród położony jest na północnych zboczach lessowych pagórków. Tłem dla ogrodu są 100 letnie drzewa. Unikalnego charakteru dodają rzeźby wtopione w krajobraz. Żeliwne, kamienne a w większości drewniane spełniają nie tylko funkcję estetyczną ale i użytkową, pełniąc rolę mebli ogrodowych.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia to Aleja Miniatur w Parku Rozrywki "SABAT KRAJNO" w Krajnie-Zagórzu. Aleja Miniatur udostępnia podróż po całym świecie w zaledwie kilka godzin! Tutaj przeniesiesz się prawie na wszystkie kontynenty świata aby poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. W parku znajdują się miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Szczególnym wyjątkiem jest Watykańska Bazylika Świętego Piotra, która jako jedyna w Europie została wykonana w skali 1:13. Na terenie Alei znajdują się również jedyne w Europie miniatury nieistniejących już wież World Trade Center mierzące z iglicą ok. 20 metrów wysokości (skala 1:25). Aleja Miniatur jest w ciągłej rozbudowie a jej zbiór to już ponad 50 budowli.

Autor: M.K.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

JAK OCENIACIE KAMIONKĘ JAKO OŚRODEK WYPOCZYNKOWO-REKREACYJNY

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

19.08.2019 - 26.08.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Armii Krajowej 4

tel. (17) 22-28-162

 

 

Pogoda