Wydarzenia - powiat ropczycko-sędziszowski

Starostwo Powiatowe w Ropczycach zakupiło nowe auto służbowe. Skoda Octavia to nowy nabytek służbowy ropczyckiego starostwa. Auto kosztowało 103 tysiące złotych. Samochód spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa. Starosta - Witold Darłak odniósł się do słów Burmistrza Bolesława Bujaka, który podczas ostatniej sesji rady miejskiej stwierdził, że starostwo kupuje auta co 4 lata, co nie jest prawdą. Starostwo Powiatowe nie miało żadnych specjalnych wymagań co do nowego auta. Jedyny warunek jaki postawił starosta Witold Darłak, to żeby samochód był benzynowy i posiadał automatyczną skrzynię biegów.

We wtorek 13-go lutego w parafii Św. Barbary odbył się kolejny Wieczór Fatimski. Modlitwie przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Paweł Batory - Dyrektor Wydziału Architektury i Sztuki Kościelnej w Kurii Diecezjalnej a zarazem Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie. Kaznodzieja podjął refleksję nad biblijnymi symbolami Maryjnymi. Symbole te przewijają się w śpiewanych przez nas Godzinkach, w Litanii Loretańskiej i w pieśniach ku czci Matki Bożej. Określamy Maryję wieloma tytułami, których niejednokrotnie nie rozumiemy. Ks. Paweł w swoim przepowiadaniu wyjaśnił nam co oznaczają takie tytuły, jak np: Gwiazda Morza, Gwiazda Zaranna, a także co oznacza księżyc pod stopami Maryi i wieniec z gwiazd dwunastu. Kolejny fatimski wieczór już za miesiąc - 13 marca o godz. 20:00. Na wspólną modlitwę ponownie przybędzie Ks. Paweł i opowie nam o innych przymiotach i tytułach jakimi określamy Matkę Bożą.

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od Św. Walentego, którego liturgiczne wspomnienie w Kościele Katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisane wierszem. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono Św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od czasów średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.  Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem Świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku.

W dniu 12 lutego w Kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Rudzie została odprawiona Msza Święta z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego. Mszy przewodniczył Ks. dr Piotr Potyrała - Wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, koncelebransem był Ks. Piotr Stefański - Proboszcz Parafii p.w.Podwyższenia Krzyża Świętego w Kamionce. W Uroczystościach wzięła udział Pani Bernadeta Frysztak - Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, radni powiatowi oraz pensjonariusze i pracownicy DPS w Rudzie.

Ruszył nabór wniosków w ramach projektu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019". Oferty należy składać w wersji elektronicznej na adres: wnioski2019@podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl do dnia 28 lutego 2019 roku do godziny 16:00. Spotkanie informacyjne dla osób i organizacji zainteresowanych uczestnictwem w projekcie odbędzie się 22 lutego 2019 roku o godz. 17:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Ropczycach.

Zagłosuj!

Czy mimo odebrania p. Mirosławowi Karapycie tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Ropczyce" powinniśmy kontynuować naszą składkę na "paczkę dla byłego Marszałka Województwa Podkarpackiego", działacza PSL

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

18.02.2019 - 25.02.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

Ropczyce:

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

   

 

 

 

Pogoda