Rozwój sytuacji na Ukrainie i Białorusi, wynikające z wojennych działań Rosji, każe nam Polakom coraz większą wagę przywiązywać do rozbudowy polskiej Armii. Dlatego chcemy upowszechnić materiał informacyjny, dotyczący naboru wojskowego.
Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW) polega na odbywaniu czynnej służby wojskowej: 27 dniowego Szkolenia Podstawowego oraz Szkolenia Specjalistycznego trwającego do 11 miesięcy. Obecnie żołnierz otrzymuje: 4960 zł miesięcznie uposażenia, bezpłatne zakwaterowanie, bezpłatne wyżywienie, ulgę na przejazdy PKP, ubezpieczenie i bezpłatną opiekę medyczną, pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby wojskowej, ochronę stosunku pracy (jeżeli jest zatrudniony), po ukończeniu szkolenia, jeżeli nie zostanie powołany do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej, możliwość nabycia bezpłatnych uprawnienie i kwalifikacji w tym np: kierowców C, C+E, D, operatorów sprzętów i maszyn, uprawnień w zakresie obsługi sprzętu inżynieryjnego, spawacza, nurka, skoczka spadochronowego.


W czasie pełnienia DZSW nie ma obowiązku skoszarowania w jednostce wojskowej. Żołnierz DZSW ma pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest formą ochotniczą, więc można ją przerwać lub zrezygnować. Można zdobyć dodatkowe uprawnienia. Wniosek o powołanie do służby wojskowej można złożyć w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji.
Do służby wojskowej może być powołana osoba, która spełnia następujące warunki: posiada obywatelstwo polskie, posiada nieposzlakowaną opinię, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, posiada wiek co najmniej 18 lat, nie była karana za przestępstwo umyślne, nie jest przeznaczona do służby zastępczej, nie jest wyłączona od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, nie posiada nadanego przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego do służby w jednostce zmilitaryzowanej.
Wykształcenie: 1. co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów, 2. co najmniej średnie lub średnie branżowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów, 3. co najmniej podstawowe (ukończenie 8 klasowej szkoły podstawowej lub szkoły gimnazjalnej) – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych – jeżeli występują potrzeby uzupełnieniowe Sił Zbrojnych.
Rodzaje uprawnień i kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych, które można nabyć w ramach pełnienia dobrowolnej służby zasadniczej: kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów - prawo jazdy kat. „C”, kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów - prawo jazdy kat. „C+E”, kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów - prawo jazdy kat. „D”, operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych, operatora maszyn i urządzeń dźwigowo transportowych, nurka, skoczka spadochronowego, kucharza, obsługa sprzętu inżynieryjnego, koparki, spycharki, spycharko-ładowarki,
obsługa elektrowni polowych i mobilnych zespołów spalinowo-elektrycznych, spawacza.
Uprawnienia i kwalifikacje, których nabycie na uczelni wyższej innej niż uczelnia wojskowa może spowodować skierowanie absolwenta tej uczelni na kurs oficerski: prawo wykonywania zawodów medycznych,
prawo wykonywania zawodów łącznościowych i informatycznych, kryptologii i cyberbezpieczeństwa,prawo wykonywania zawodów z zakresu finansów, prawo wykonywania zawodów prawniczych, lingwistyka stosowana.
Czas trwania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może być skrócony dla osób będących absolwentami szkół ponadpodstawowych: realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji w dziedzinie obronności państwa, pobierających i kończących naukę w oddziale przygotowania wojskowego, realizujących programy edukacyjne związane z obronnością państwa, nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej.
(opr.SW)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 08.04.2024 - 14.04.2024

Apteka SINAPIS

Ropczyce, ul. Wyszyńskiego 54a

tel. (17) 22 28 880

 

15.04.2024 - 21.04.2024

Apteka POD RATUSZEM

Sędziszów Młp. ul. Rynek 26

tel. (17) 22 16 643

 

 

Pogoda