W dniu 8 stycznia 2019 roku o godz. 18:00 w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach przy ulicy Mickiewicza 10 (Budynek dawnej Kasy Oszczędności) miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy linorytów Sylwii Zawiślak pt. "Wymarłe Zawody i Nie-święci Święci". W uroczystości udział wzięli: Bernadeta Frysztak - Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Grażyna Baran - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, Jan Flisak - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp, rodzice artystki oraz zaproszeni goście. Wszystkich zgromadzonych powitała Pani Agnieszka Ochał - Dyrektor PCEK. Następnie p. Elżbieta Orzech - Animator Kultury w PCEK wprowadziła wszystkich w tematykę wernisażu oraz przekazała noworoczne życzenia. Otwarcie wystawy piękną grą na skrzypcach ubogacił Dariusz Worek z Nockowej, który inspiruje się ludowością i jest wyborowym skrzypkiem samoukiem. Następnie pani Sylwia Zawiślak opowiedziała nam o swojej wystawie prezentując dwa kontrastujące ze sobą cykle grafik.

Pierwszy z nich "Wymarłe zawody" to podróż w malowniczą przeszłość wypełnioną baśniami, ludowością i prostotą. To podróż w świat wymarłych zawodów, które dzisiaj odeszły już z naszej świadomości. Większość z nich, a więc zabawkarza, druciarza, garncarza, kowala, smolarza można spotkać aktualnie jedynie w skansenie. Drugi cykl grafik to "Nie-święci święci". Jest to zapis doświadczeń związanych z wkraczaniem w dorosłe życie. To cykl piętnastu stylizowanych na alegoryczne drzeworyty ludowe grafik. W swoich poszukiwaniach artystka skupia się na na dawnych zwyczajach i wierzeniach regionu, z którego pochodzi i w którym mieszka. Należy dodać, że pochodzi z Olimpowa, a obecnie mieszka w Rzeszowie. Stara się wyłonić na światło dzienne sprawy często zapomniane. Jej prace brały udział w wystawach w Japonii, Rumuni, Rosji, na Ukrainie, we Włoszech i w wielu miastach w Polsce. W Ropczycach w Siedzibie Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej wystawę można oglądać do 28 lutego 2019 roku w godzinach pracy Centrum, a więc od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30. Zapraszamy do obejrzenia tej wystawy!

Fot. Mateusz Kura

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Czy skład osobowy Komisji Wyborczej w której Pan/i głosował/a budził zaufanie (nie budził zastrzeżeń) co do rzetelności ustalenia wyników głosowania?  

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

10.06.2019 - 17.06.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Grunwaldzka 1

tel. (17) 22-18-248

 

 

Pogoda