Najpierw długa agonia, którą świat śledził z niepokojem. Następnie śmierć, która dotknęła wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. 14 lat temu w sobotę, 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21:37, w wieku 84 lat zmarł Jan Paweł II. Wiadomość o śmierci papieża około godziny 22:00 przekazał światu abp Leonardo Sandri: „Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”. Jego słowom towarzyszyła przejmująca cisza, która szybko została przerwana oklaskami i biciem dzwonów. Wiele osób zebranych wówczas na Placu św. Piotra płakało, inni ciągle wpatrywali się w okno na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego. Śmierć Papieża-Polaka poruszyła serca ludzi na całym świecie. Szacuje się, że między 2-8 kwietnia, czyli jego śmiercią i pogrzebem do Rzymu przybyło 3 mln pielgrzymów. W tych dniach do Bazyliki Watykańskiej co godzinę wchodziło 21 tys. osób, 350 na minutę. Kolejka do trumny papieża osiągała chwilami 5 km, a średni czas oczekiwania do wejścia do Bazyliki Świętego Piotra wynosił 13 godzin.

Pogrzeb Jana Pawła II, który miał miejsce 8 kwietnia 2005 roku w Rzymie, stał się największym w dziejach świata zgromadzeniem najważniejszych przedstawicieli globu. We Mszy Świętej pogrzebowej na Placu Św. Piotra i via della Conciliazione uczestniczyło 500 tysięcy wiernych, a ponad 600 tysięcy łączyło się z miejscem celebracji poprzez telebimy w innych częściach Rzymu. Transmisję pogrzebu w telewizji oglądało 2 miliardy ludzi na całym świecie.Liturgii pogrzebowej przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego - Kardynał Joseph Ratzinger. W homilii podczas Mszy Świętej powiedział: „Możemy być pewni, że nasz umiłowany Papież jest obecnie w oknie domu Ojca niebieskiego, widzi nas i nam błogosławi”. Pontyfikat Jana Pawła II, 264. następcy Św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni, i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po Św. Piotrze i Piusie IX.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz wartość zamieszczanych treści, wygląd, oraz funkcjonalność stron internetowych poszczególnych Gmin naszego powiatu?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Kalendarium powiatowe

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

22.04.2019 - 29.04.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp:

ul. Rynek 26

tel. (17) 22-16-643

 

 

Pogoda