W niedzielę 4-go listopada o godz.11-tej w Hucie Polańskiej została odprawiona uroczysta Suma Odpustowa ku czci Świętego Huberta – Patrona Myśliwych. Uroczystej koncelebrze przewodniczył J.E. Ks. Bp Senior Kazimierz Górny – Pierwszy Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej w asyście licznie przybyłych kapłanów. Okolicznościową homilię wygłosił Ks. Rafał Przędzik - Proboszcz Parafii p.w. Św. Jana Pawła II w Rzeszowie. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Ks. Prałata Jana Delekty, który ocalił to miejsce od zapomnienia. Ks. Jan Delekta był przez wiele lat Proboszczem w Polanach w parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, następnie w Ropczycach w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego i dziekanem ropczyckiego dekanatu. Ostatnią parafią w której sprawował funkcję proboszcza była Parafia Katedralna p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie. Zmarł 23 lutego 2017 roku po ciężkiej chorobie. 

Przy tej okazji warto pokrótce wspomnieć historię Kościoła w Hucie Polańskiej. Kościół trwał w ruinie prawie do lat 90-tych będąc niemym świadkiem historii Huty Polańskiej. Zainteresował się nim dopiero pod koniec lat 80-tych Ks. Jan Delekta – ówczesny Proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Polanach. Po długich staraniach w Urzędzie Wojewódzkim w Krośnie, 31 marca 1991 roku uzyskał zwrot działki na której znajdowały się ruiny oraz cmentarz parafialny na rzecz parafii w Polanach. W październiku 1991 roku do Księdza Delekty zgłosili się członkowie Koła Łowieckiego „ZACISZE” z Krosna z prośbą o odprawienie Mszy Świętej z okazji święta ich patrona – Św. Huberta. Na miejsce nabożeństwa wspólnie wybrano ruiny kościoła w Hucie Polańskiej. Przygotowując się na obchody w dniu 3 listopada 1991 roku uporządkowano teren przy kościele i na cmentarzu. Podczas nabożeństwa, które odprawiono 3 XI 1991 roku na sąsiadującym z ruinami cmentarzu, prócz myśliwych w Eucharystii brali też udział dawni mieszkańcy Huty Polańskiej oraz ich potomkowie. Wówczas to podjęto decyzję o odbudowie kościoła. 8 XI 1992 roku odprawiono pierwszą Eucharystię w ruinach kościoła, podczas której poświęcono plac i ruiny z nadzieją szybkiej odbudowy. Powstał Komitet Odbudowy Kościoła. Rozpoczęto mozolne starania o środki na odbudowę kościoła.Niemiecka fundacja "Kirche in Not" ("Kościół w potrzebie") przekazała 10.000 marek niemieckich, prócz tego zebrano indywidualne datki od osób fizycznych i instytucji,które pozwoliły na rozpoczęcie odbudowy muru i dachu. Pierwsze prace ruszyły wiosną 1994 roku; podniesiono i wzmocniono mury a jesienią położono blaszany dach. W 1995 roku pokryto blachą wieże oraz wstawiono okna i drzwi. Uroczystego poświęcenia odnowionej świątyni p.w. Św. Jana z Dukli i Św. Huberta dokonał 12 listopada 1995 roku w obecności dawnych mieszkańców Huty Polańskiej oraz ich potomków, mieszkańców okolicznych wsi, myśliwych, dostojników kościelnych oraz urzędników - Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej - Edward Białogłowski. W latach 1996-1998 trwały dalsze prace wykończeniowe (tynkowanie, wykonanie kamiennego ołtarza oraz ambony, wykonanie schodów oraz posadzki).Odbudowę oficjalnie zakończono 8 XI 1998 roku, podczas odpustu ku czci Św. Huberta połączonego z 50-leciem Koła Łowieckiego "Zacisze". Biskup Kazimierz Górny – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej poświęcił wmurowane przed wejściem tablice pamiątkowe. Wybudowano także Dom Duszpasterski „Betania”, a na cmentarzu Obelisk poświęcony pamięci wszystkich poległych i zmarłych związanych z tym miejscem.
Odpusty w Hucie Polańskiej odbywają się: Ku czci Św. Jana z Dukli – I Niedziela lipca o godz.14-tej oraz Ku czci Św. Huberta – I Niedziela po Wszystkich Świętych o godz.11-tej.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz wartość zamieszczanych treści, wygląd, oraz funkcjonalność stron internetowych poszczególnych Gmin naszego powiatu?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Kalendarium powiatowe

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

22.04.2019 - 29.04.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp:

ul. Rynek 26

tel. (17) 22-16-643

 

 

Pogoda