Na diecezjalnym, formacyjnym spotkaniu Akcji Katolickiej, które odbyło się 3 kwietnia (br) podana została informacja, że w dniu 1 maja (br) odbędzie się uroczyste ogłoszenie decyzji o utworzeniu nowego Sanktuarium Św. Józefa (pierwszego w diecezji) na Staromieściu w Rzeszowie.
Dobrze będzie zapoznać się z historią tego miejsca i kościoła. Nazwa Staromieście pochodzi od tego, że na tym wzniesieniu istniała pierwotna osada Rzeszów, przeniesiona 2 km na obszerniejsze wzgórze, w roku 1354, kiedy osada uzyskała prawa miejskie. Wioska, która w tym miejscu się rozwijała przyjęła nazwę Staromieście i posiadała drewniany kościół, który spłonął podczas najazdu Turków i Wołochów w 1458 r. Podobnie stało się z następną świątynią, gdy na Rzeszów napadli Tatarzy w 1624 r. Kolejny kościół, wybudowany przez Mikołaja Spytka Ligęzę, który także spłonął w XVII w. W pierwszej połowie XVIII ks. Stanisław Pękoszewski wybudował pierwszy kościół murowany, konsekrowany w 1745 roku przez bpa Hieronima Sierakowskiego. W 1895 r. ówczesny proboszcz ks. Józef Stafiej zainicjował budowę nowego większego kościoła. Na wiosnę 1900 r. przystąpiono do wyburzenia starego kościoła i rozpoczęto budowę nowego, która trwała 4 lata. Parametry kościoła: długość – 36 m, szerokość – 18 m, wysokość – 15 m. wysokość wieży kościelnej – 49 m. Zaprojektowany w stylu neogotyckim przez Zygmunta Hendela, znanego architekta z Krakowa. Posadzka świątyni została wykonana w 1904 r. Na frontonie umieszczono figurę patrona kościoła - św. Józefa.


Ołtarz główny został wybudowany w 1944 r. z kamienia obłożonego terakotą. Rzeźby świętych: Mojżesza, Mateusza, Marka, Łukasza, Jana, Jana Chrzciciela, Wojciecha, Stanisława, Franciszka i Dominika – wykonał prof. Kazimierz Bieńkowski z Poznania. Witraże zostały częściowo uszkodzone dwukrotnie. Najpierw w maju 1915 r., podczas wysadzania mostu na Wisłoku przez Moskali. Potem, w lipcu 1923 r., gdy wybuchła rzeszowska prochownia. Prace przy ich odbudowie prowadziła firma Żeleńskich z Krakowa.
Polichromie wykonał w roku 1920 Michał Leszczyński – według projektów Juliana Krupskiego ze Lwowa.
W roku 1960 w dniu 20 maja przeszedł nad Staromieściem huragan. Trwał 12 minut, zerwał nie tylko wieżę kościoła, ale i zniszczył dach, sklepienie, organy, polichromię i witraże. Kościół został odbudowany według dokumentacji przygotowanej pod kierunkiem architekta Wiktora Zina z Krakowa. Polichromia została odtworzona według projektu Eugeniusza Muchy. Nowe 28-głosowe organy, wykonała firma Kamińskich z Warszawy. Nową chrzcielnicę wykonano w 1959 r.
W ostatnich latach XX wieku podwyższone zostało prezbiterium. Wykonano nowe tabernakulum i konserwacje ołtarza głównego. Zostały też odnowione dwa boczne ołtarze, św. Józefa i NMP. Nowe rzeźby dla tych ołtarzy wykonał rzeszowski artysta Krzysztof Brzuzan. Obok ołtarza umieszczono obraz pt. “Śmierć św. Józefa”, malarza Emila Polita z Rzeszowa.
Pamiątką po peregrynacji obrazu Bożego Miłosierdzia w 2000 r. jest ołtarz Jezusa Miłosiernego. Obraz ten został namalowany przez artystkę Agnieszkę Dziurawiec z Tarnowa. Z lewej strony ołtarza znajduje się obraz św. Faustyny tego samego autorstwa, po prawej zaś odnowiony obraz Matki Bożej Staromiejskiej. Znajdujące się wcześniej w bocznych ołtarzach figury św. Katarzyny, pierwszej patronki kościoła i św. Antoniego, umieszczone zostały po renowacji na filarach nawy głównej.
Na frontonie kościoła znajdują się dwie duże tablice z brązu, poświęcone płk Łukaszowi Cieplińskiemu,dowódcy AK w Rzeszowie, który w latach okupacji mieszkał w pobliżu tej świątyni oraz Józefa Kreta, urodzonego na Staromieściu wybitnego działacza harcerskiego.
W kapliczce przed kościołem umieszczono na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu 2000 figurę Chrystusa Frasobliwego według projektu Krzysztofa Brzuzana. Z placem kościelnym graniczy Ogród św. Józefa z dróżkami św. Józefa. Na bramie wejściowej ogrodu umieszczono słowa: "Idźcie do Józefa, co może stanowić zachętę, nie tylko dla tych, którzy noszą to imię".

St. Wójciak

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 29.04.2024 - 05.05.2024

Apteka prywatna - Małgorzata Rzegocka

Ropczyce, ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

06.05.2024 - 12.05.2024

Apteka ŚW. O. PIO

Sędziszów Młp. ul. Rynek 6

tel. (17) 22 26 947,

(17) 22 26 948

 

 

Pogoda